Kilkadziesiąt domków dla jeży na krakowskich Grzegórzkach

Na terenie zielonym przy ul. Bobrowskiego w Krakowie stanęły dziś nowe domki dla jeży. W sumie w najbliższych dniach na Grzegórzkach pojawi się ich aż trzydzieści. To efekt akcji ?Dokąd tupta jeż?, realizowanej przez Stowarzyszenie Zielone Grzegórzki, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz dewelopera Cordia Polska.

W akcję, która ma na celu ochronę jeży w mieście, od samego początku byli zaangażowani mieszkańcy. To oni zaznaczali na specjalnie przygotowanej w tym celu mapce lokalizacje, w których kiedyś zaobserwowali obecność kolczastych ssaków. Zapytanie było skierowane do mieszkańców Grzegórzek, ale odpowiedziały na nie licznie osoby z całego Krakowa. W ciągu zaledwie 10 dni od ogłoszenia akcji w czerwcu tego roku, na mapce pojawiło się aż 200 znaczników. Dziś jest ich już blisko 500.

Nie spodziewałam się takiego odzewu na nasz apel. Początkowo myślałam o akcji typowo lokalnie, natomiast niespodziewanie rozrosła się ona na teren całego Krakowa. Okazało się, że jeże mieszkają w całym mieście, a krakowianom zależy, aby je chronić. O akcji mówiły też ogólnopolskie media i organizacje związane z ochroną przyrody, podając ją za przykład życia w symbiozie człowieka i miejskich zwierząt. Cieszy mnie to i mam nadzieję, że z Grzegórzek wezmą przykład inne krakowskie dzielnice, a może i miejscowości. Żyjemy w dużym, rozwijającym się mieście, nie unikniemy budowania ulic, budynków, ale możemy wpłynąć na to, aby zadbać o tereny zielone i najlepszą ochronę żyjących tu gatunków. Może jestem optymistką, ale wierzę w harmonijne połączenie infrastruktury i zieleni ? mówi Monika Firlej-Balik ze Stowarzyszenia Zielone Grzegórzki, inicjatorka akcji.

W pierwszej kolejności domki pojawią się w dzielnicy, w której została zainicjowana akcja, czyli na krakowskich Grzegórzkach. Nieopodal domków staną dedykowane dla akcji tabliczki edukacyjne, których zadaniem jest zapewnienie spokoju jeżom. Wokół zostaną zaaranżowane tzw. ekostrefy ? czyli miejsca objęte zakazem koszenia traw i przycinania krzewów. Dzięki domkom, jeżom łatwiej będzie przetrwać zimę, a zakaz koszenia spowoduje, że zwierzęta będą mogły czuć się bezpiecznie w danej okolicy bez względu na porę roku. Co istotne, domki mają labiryntową konstrukcję, co sprawia, że jeże mogą do nich wchodzić bez przeszkód, ale już żaden większy drapieżnik nie dostanie się do środka.

Pierwsze ekostrefy w Krakowie zostały utworzone w 2017 roku. Są to miejsca, w których zabiegi pielęgnacyjne, takie jak grabienie liści, koszenie trawy czy przycinka drzew zostały ograniczone do minimum. Pozostawiane są także kłody martwego drewna i gałęzie. Każda ze stref przez cały rok zapewnia zwierzętom różnego rodzaju pokarm, a także miejsca schronienia. Rozpoczęliśmy od 11 stref w 9 parkach, a obecnie mamy już w Krakowie 24 strefy przyrodnicze o łącznej powierzchni ok. 16 ha ? tłumaczy Mateusz Nędza z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Akcja stawiania domków w dzielnicy jest realizowana przy wsparciu finansowym dewelopera Cordia Polska, który zrealizował już w Krakowie kilka projektów mieszkaniowych i ma w planach kolejne ? m.in. właśnie na Grzegórzkach.

? Cieszymy się, że moglibyśmy wziąć udział w tak pozytywnym projekcie i tym samym przyczynić się do ochrony jeży. Salon sprzedaży Cordii w Krakowie mieści się właśnie na Grzegórzkach, więc tak samo jak mieszkańcom zależy nam na tym, by w dzielnicy wszystkim dobrze się żyło ? i ludziom, i zwierzętom. Mamy nadzieję, że będziemy mogli częściej uczestniczyć w podobnych inicjatywach ? mówi Dawid Tatarek, Dyrektor Projektów w Krakowie w Cordia Polska.

Jedna myśl na temat “Kilkadziesiąt domków dla jeży na krakowskich Grzegórzkach

  1. W okolicy fortu Benedykta (za siatką) i w pobliżu ul. Stawarza, w Parku Bednarskiego jest masa jeży, króre tracą schronienie podczas koszenia traw i wycinki krzewów. Przydały by się takie domki i w tych miejscach.

Dodaj komentarz