Domki dla jeży na Grzegórzkach

Niespodziewany sukces naszej akcji „Dokąd tupta nocą jeż”! Zaledwie 10 dni od ogłoszenia akcji i prośby do mieszkańców Krakowa o wskazanie miejsc na mapie mamy ponad 200 lokalizacji!

📣Nasza akcja jest pokłosiem nieszczęśliwego zdarzenia z maja br., kiedy przy ul. Rogozińskiego (na Grzegórzkach) kosiarki wjechały w krzaki z siedliskami jeży. Właściciel terenu – firma Cordia Polska zadeklarowała pomoc w realizacji pomysłu Zielonych Grzegórzek dot. sfinansowania akcji ?Domki dla jeży na Grzegórzkach?🦔🦔🦔. Robimy to po to, aby w przyszłości nie dochodziło do takich zdarzeń. Dlatego prosimy Was o współpracę i zaznaczenie miejsc w Waszej okolicy.

Nasza akcję rozpoczynaliśmy jako akcję lokalną, dotyczącą wyłącznie dzielnicy II – Grzegórzki. Jednak niespodziewanie na interaktywnej „jeżowej” mapie mieszkańcy zaczęli dodawać miejsca w całym Krakowie. Jest już ich ponad 200! Dołączają i przesyłają zdjęcia, opisują zwyczaje i trasy wędrówek jeży.

Tematem inwentaryzacji jeży w Krakowie zainteresowali się także naukowcy , którzy mogliby dane z naszej analizy wykorzystać do badań dot. zasięgu, występowania i przemieszczania się gatunku, a następnie zbadać wpływ zmiennych środowiskowych np. odległość do nieużytków, parków, hałas, natężenie ruchu itp. na występowanie jeży w mieście. Ta wiedza pozwoliłaby na określenie konkretnych, popartych danymi naukowymi, rekomendacji dot. planowania przestrzennego.

Jest pewne – jeże żyją w Krakowie, co potwierdzają nasze wstępne analizy, a naszym obowiązkiem – ludzi – jest nie zaburzać tej symbiozy. Dlatego chcemy, aby na Grzegórzkach domki dla jeży stanęły w ekosferach – miejscach zielonych, które byłyby oznaczone, aby ich nie kosić.
W wyznaczeniu odpowiednich miejsc dla jeży oraz ekosfer współpracujemy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Akcja na Grzegórzkach będzie połączona z dokarmianiem zwierząt i akcjami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży z Grzegórzek.

Chcesz dołączyć lokalizację jeża? 🦔🦔🦔.

⬇Poniżej⬇ znajduje się interaktywna mapa, gdzie możecie zaznaczyć miejsce „pinezką”📌 lub wyszukać miejsce wpisując adres w okienku przy mapie. Lokalizacje możecie też przysłać do nas messengerem lub mailem:📧zielonegrzegorzki@gmail.com

Lokalizację jeży dodasz: 1. Wyszukując adres – wpisując w okienko lub poprzez „dodaj znacznik” i najeżdżając kursorem we właściwym miejscu mapy.


O dalszych szczegółach poinformujemy Was wkrótce.
💚🦔

Co możecie zrobić dla jeży dziś? W lato, szczególnie upalne dni wystawcie w krzaki, gdzie spotkaliście jeże miseczkę z wodą.


Media o jeżach na Grzegórzkach:

Gazeta Wyborcza: Mapa zwierzęcych wędrówek. Dokąd tupta nocą krakowski jeż?

Radio Eska: Widzieliście w Krakowie jeża? Oznaczcie to miejsce na Mapie Krakowskich Jeży!

Gazeta Wyborcza: Traktory rozjechały jeże. Na tej działce mają powstać bloki na podstawie „lex deweloper”

LoveKraków: Deweloper przeprasza za masakrę jeży

2 myśli na temat “Domki dla jeży na Grzegórzkach

    1. Poprzez kliknięci ikonki „dodaj znacznik” – obok „rączki” w lewym górnym rogu, pod okienkiem wyszukiwarki adresu 🙂

Dodaj komentarz